Częstochowa,Poland
whatsapp

To musisz wiedzieć o skrzyniach biegów

Gearbox24.com
gears and cogwheels

To musisz wiedzieć o skrzyniach biegów

Manualne skrzynie biegów

Skrzynia biegów ma wpływ na bezpieczną pracę pojazdu oraz pozwala na optymalne wykorzystanie mocy silnika. Jest to element pośredniczący pomiędzy silnikiem a kołami samochodu. Składa się ona z kół zębatych, które pomagają uzyskać odpowiednią prędkość jazdy. Tzw. biegi są to kombinacje zazębień kół zębatych.

Silnik wytwarza moment napędowy, natomiast przekazywany jest on na koła pojazdu. W ten sposób zapewnia płynne poruszanie się w obrębie eksploatacyjnych obrotów silnika.
W pojazdach silnikowych przeważnie stosowana jest manualna skrzynia biegów. W jej skład wchodzą koła zębate usadowione na wałkach wraz z mechanizmem ich przesuwu. Konstrukcja taka pozwala na połączenie ze sobą pary trybów przyporządkowanych do odpowiedniego przełożenia.

Manualna i automatyczna skrzynia biegów różnią się przede wszystkim sposobem wyboru przełożenia. W przypadku skrzyni manualnej przełożenie wybierane jest ręcznie.

W celu zapewnienia płynnej zmiany biegów, koła zębate wspomagane są przez synchronizatory i przesuwki. Elementy te wyrównują prędkości obrotowe zazębianych trybów.

W manualnej skrzyni biegów występują również łożyska, na których umieszczane są wałki oraz uszczelniacze. Uszczelniacze chronią przed wyciekaniem oleju, który znajduje się w skrzyni.

Najczęstsze objawy awarii skrzyń biegów są następujące: głośna praca skrzyni, wyskakiwanie biegu, problemy z przełączaniem biegów, wyciek oleju.

W celu uniknięcia kosztów związanych z naprawą manualnej skrzyni biegów należy odpowiednio posługiwać się sprzęgłem. Nieprawidłowe posługiwanie się sprzęgłem (bez prawidłowego wciskania sprzęgła) skutkuje przełączeniami na tzw. półsprzęgle. Doprowadza to z kolei do zużycia synchronizatorów w przekładni.

Ważne jest, aby prawidłowo dostosować prędkość pojazdu do wysokości biegu i prędkości silnika. Istotne jest kontrolowanie i wymiana oleju. W przypadku pojazdów z manualną skrzynią biegów należy sprawdzać olej co około 40-60 tysięcy kilometrów. Natomiast w starszych modelach samochodów ze skrzynią manualną poprawne jest kontrolowanie oleju co 120 tysięcy kilometrów.

We współczesnej motoryzacji pojazdy wymagają mocnych skrzyń biegów. Spowodowane jest to faktem, iż silniki generują duże momenty obrotowe. Skrzynia biegów odpowiada za prawidłowe przeniesienie napędu, co skutkuje maksymalnym wykorzystaniem koni mechanicznych w czasie jazdy.

W Europie najbardziej popularne są manualne skrzynie biegów. Wskazany rodzaj skrzyni biegów daje możliwość sterowania mocą pojazdu. Użytkowanie manualnych skrzyń biegów jest bardziej ekonomiczne niż korzystanie z automatycznych skrzyń biegów.

Leave a Reply

Translate »
%d bloggers like this: